Przesiewowe badanie rozwoju mowy

– jest to badanie mające na celu wyłonienie dzieci, które potrzebują pomocy logopedycznej.

Badanie to, przeprowadzane jest na początku września. Przeprowadza się je jednorazowo lub z podziałem na etapy. Zależy to głównie od wieku i poziomu współpracy dziecka.

Przebieg badania:

  1. Nawiązanie pozytywnej relacji z dzieckiem. Polega na rozmowie swobodnej logopedy i dziecka. Logopeda przedstawia się, mówi czym się zajmuje, a dziecko opowiada np. czy ma rodzeństwo, gdzie mieszka, z kim lubi się bawić, jaka jest jego ulubiona zabawka lub zwierzątko, czy się interesuje.
  2. Badanie za pomocą kwestionariusza obrazkowego przeznaczonego do badania przesiewowego mowy. Polega głównie na nazwaniu przez dziecko obrazków, zawierających w nazwie głoskę, którą dziecko powinno realizować w danym wieku.  A także, na wykonywaniu krótkich poleceń np. ułożenie klocków według instrukcji, wskazanie koloru zgodnie z poleceniem, wskazanie jakiegoś elementu z obrazka. Badamy tutaj zasób słownictwa biernego, czyli rozumienie mowy.
  3. Badanie słuchu fonemowego i fonetycznego. To badanie pokazuje czy dziecko słyszy różnice głosek w wyrazie np. półka-bułka lub kasa – Kasia-kasza. Ta umiejętność jest niezbędna w nauce czytania i pisania.
  4. Opis obrazka, ułożenie historyjki obrazkowej. To badanie obrazuje nam używanie form gramatycznych, końcówek fleksyjnych, zasób słownictwa czynnego.
  5. Badanie narządów artykulacyjnych. Oceniamy sprawność narządów mowy: warg, języka, budowę podniebienia i zgryz.

Te i podobne polecenia dają nam wgląd w mowę dziecka. Jak buduje zdania, czy używa poprawnych form gramatycznych? Jaki jest zasób słownika czynnego i biernego? Takie badanie pozwala logopedzie zaplanować zajęcia logopedyczne.

Badanie przesiewowe nie jest diagnozą logopedyczną.

Skip to content