„Nakrętkowe zabawy”

1. Zabawa na powitanie ,, A ram sam sam po polsku’’

2. Zabawa klasyfikacyjna ,,Skrzynia skarbów’’. Rodzic przygotowuje do zabawy duże pudełko w której ukrywa różne przedmioty gazeta, zeszyt , pudełko z tektury po lekach , szklana butelka po napoju, 4 zakrętki od butelek, butelka plastikowa po wodzie , torebka foliowa , reklamówka . Rodzic przynosi skrzynię z przedmiotami. Dziecko wybiera po jednym przedmiocie ze skrzyni, mówi, co wyjęło i z jakiego materiału jest to zrobione (papier, szkło, plastik itp.).Następnie układa na podłodze z tasiemek żółtej , zielonej , niebieskiej 3 koła imitujące kosze na śmieci . Zadaniem dziecka jest posegregowanie odpadów do właściwych pojemników . Następnie dziecko liczy ile rzeczy jest w każdym koszu ,określa gdzie jest najmniej ,gdzie najwięcej .

3. Zabawa ,,Ułóż nakrętki wg kodu ‘’. Rodzic przygotowuje przed zabawą większą ilość kolorowych nakrętek od butelek, kilka pasków papieru z naklejonymi na nich kolorowymi kółkami . Zdaniem dziecka jest układanie nakrętek wg określonych kodów. Za każdym razem rodzic pyta ile nakrętek ułożyło dziecko i jakie są jego kolory.

Następnie rodzic prosi , aby dziecko ułożyło z nakrętek kilka postaci wg swojego pomysłu lub wg wskazanego wzoru.

4. Zabawa ruchowa kształtująca orientację w semacie ciała i przestrzeni z wykorzystaniem dużej nakrętki od słoika . Dziecko wykonuje ruchy i polecenia wg instrukcji rodzica ; -podnieś nakrętkę lewą ręką, -przełóż do prawej i znowu do lewej. -schowaj nakrętkę pod prawą pachą -teraz podnieś do góry…połóż na głowie …idź 4 kroki w przód -schowaj nakrętkę pod prawą stopę.

5. Zabawa matematyczna z guzikami „Słyszę i liczę” Rodzic wrzuca do kubka szklanego określoną liczbę guzików w takim tempie, aby dziecko mogło je policzyć. Następnie dziecko układa przed sobą tyle samo guzików . W celu sprawdzenia dzieci wysypują z kubka liczmany i liczą. Zabawę powtórzcie kilka razy , a następnie zamieńcie się rolami . Zamiast guzików można wykorzystać np. fasolę, małe piłeczki, nakrętki

6. Ćwiczenie graficzne. Dziecko koloruje w każdym rzędzie tyle sylwet na ile wskazuje liczba oczek na kostce.

7. Dla chętnych rodziców i dzieci proponuję filmy edukacyjne pogłębiające wiedzę ekologiczną dzieci;

Segregujmy dla przyszłości

Rady na odpady- bajka

edukacyjnahttps://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k

8. ZABAWA POPOŁUDNIOWA

Opakowania ekologiczne – ćwiczenia logopedyczne w oparciu o tekst P. Siewiera- Kozłowskiej. Kształtowanie wrażliwości słuchowej, utrwalenie prawidłowej artykulacji dźwięków zawartych w wyrażeniach onomatopeicznych. Do zabawy potrzebne będą: opakowania szklane, plastikowe, karton, torba papierowa i foliowa. Podczas słuchania utworu dzieci powtarzają wyrażenia onomatopeiczne.

Znamy opakowań wiele:

Dzyń, dzyń, dzyń- tak pobrzękują szkiełka

Ze słoików i butelek;

Szur, szur, szur- tak dźwięcznie pyka

Z plastiku butelka;

Szu, szu, szu- szeleszczą torby,

Te są papierowe, ale co to?

Obok znajdziesz także te foliowe!

Ojojoj!- niełatwa sprawa, które wybrać,

Jak myślicie, które zdrowsze są dla środowiska??

Pozdrawiam serdecznie:))

Aneta Błażewicz – Sobas

Skip to content