„Ekosłodziaki”
Temat dnia: „Ekosłodziaki”
1. Na rozpoczęcie naszych zabaw zapraszam do zabawy ,,Pogodne ćwiczenia w podskokach -rytmika dla dzieci ‘’które znajdziecie pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=cGOK6AcTLZE
2. Rodzic wspólnie z dzieckiem słucha piosenki ,, Ekosłodziaki ‘’ znajdującą się pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=4mA4GrL-yYA
EKOSŁODZIAKI
1.Buch, buch. Słodziak rzuca
Papier na bok, plastik tutaj.
Czy to łobuz? Wcale nie. (Wcale nie!)
Buch, buch.
Segregować trzeba śmieci
Więc sortujcie śmieci, dzieci.
Ref. Jesteśmy Słodziaki, o Ziemię naszą dbamy.
O wodę, powietrze i domek nasz kochany x2
2. Pstryk, pstryk. Gasi światło
Pstryk, pstryk! Słodziak łatwo
Będzie straszył. Wcale nie. (Wcale nie!)
Pstryk, pstryk. Niech na darmo się nie świeci
Oszczędzajmy światło, dzieci.
Ref. Jesteśmy Słodziaki, o Ziemię naszą dbamy.
O wodę, powietrze i domek nasz kochany x2
3. Kap, kap. Już nie kapie.
Ktoś zakręcił i się drapie.
Czy to psikus? Wcale nie. (Wcale nie!)
Stop, stop. Bo nie leje wody tyle
Kiedy zęby Słodziak myje.
Ref. Jesteśmy Słodziaki, o Ziemię naszą dbamy.
O wodę, powietrze i domek nasz kochany2x
3. Rozmowa na temat piosenki: Jaki nastrój ma piosenka – czy jest wolna czy szybka , czy wesoła czy smutna , Czy ma refren? Co robią robią dzieci w piosence ? Jak się nazywają te dzieci i dlaczego ? . Rodzic wyjaśnia, że osoby które dbają o środowisko to ekolodzy . Małe dzieci które są przyjaciółmi przyrody i ją szanują ,nie niszczą można nazwać ekosłodziakami . Rodzic powtarza kilka razy słowa i melodię piosenki tak , by dziecko ją zapamiętało .
4. Zabawa muzyczno- twórcza z wykorzystaniem nieużytków „Eko- muzyka”. Rodzic przygotowuje do zabawy reklamówkę foliową , szeleszczące papierki od cukierków, gazetę , które będą pełniły rolę ekologicznych instrumentów. Rodzic włącza w/w piosenkę , a dziecko pocierając o siebie różne materiały tworzy szeleszczącą muzykę –akompaniament do piosenki (rodzaj materiału można zmieniać w zależności od zwrotki czy refrenu .
5. Zabawa taneczna ,,MUZYCZNE STOP ‘’znajdziecie pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=ronZO0kOt9o
6. Tworzenie instrumentów z recyklingu. Rodzic wyjaśnia , że z rzeczy które są już w domu niepotrzebne (butelki plastikowe , puszki , kartony itp.) samodzielnie wykonają dzisiaj różne instrumenty . Będą to instrumenty ekologiczne. Rodzic prezentuje dziecku zdjęcia instrumentów. Prosi, aby określiło, z czego oraz jak są wykonane . Następnie dziecko wybiera , który instrument mu się podoba i razem z rodzicem wykonują instrument według własnego pomysłu. Przydadzą się różnego rodzaju przedmioty ; różnego rodzaju ziarna, kolorowy makaron, gruba taśma klejąca, nożyczki, markery. Dzieci mogą eksperymentować z wydawanymi przez instrumenty dźwiękami, w zależności od włożonego do środka przedmiotów materiału (jego rodzaju i ilości). Po dokonaniu wyboru rodzic zabezpiecza taśmą instrumenty, a dzieci mogą je ozdobić markerami lub samoprzylepnym papierem.
https://ekodziecko.com/category/instrumenty
https://www.mywy.org.pl/jak-latwo-stworzyc-grzechotke
https://pracaplastyczna.pl/index.php/inne/270-grzechotki
http://www.kreatywniewdomu.pl/2015/01/muzykobranie
7. Ćwiczenia rytmiczne z wykorzystaniem wykonanych instrumentów . Dzieci śpiewają piosenkę ,,Ekosłodziaki ‘’ i wystukują dowolne rytmy na wykonanych przez siebie instrumentach .
ZABAWA POPOŁUDNIOWA
Czy to się jeszcze przyda?- rozmowa na temat recyklingu oraz zabawa dydaktyczna. Do zabawy potrzebne będą: dwie miski, kartka ze znakiem recyklingu, kartka z przekreślonym znakiem recyklingu, przedmioty (śmieci, np. papier, opakowanie kartonowe, pudełko, butelki: plastikowa i szklana, puszka, pojemnik po serku, stara zabawka, itp.)
Rodzic kładzie na środku pokoju dwie miski, w jednej z nich znajduje się kartka ze znakiem recyklingu, a w drugim- kartka z przekreślonym znakiem recyklingu. Rodzic prezentuje znak recyklingu i tłumaczy, że umieszcza się go na produktach, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Pokazuje dziecku takie produkty. Dziecko przygląda się produktom i znaczku. Na środku pokoju rodzic umieszcza worek z różnymi przedmiotami. Dziecko po kolei losuje jeden przedmiot z worka i wkłada go do odpowiedniej obręczy. Gdy wszystkie przedmioty są posegregowane, wspólnie omawiają, czy odpady znajdują się w odpowiednich miskach.
Źródło: Przewodnik metodyczny „Plac zabaw” 4- latek
Źródło; https://www.nanowosmieci.pl/symbole-umieszczane-na-opakowaniach/
Życzymy miłej zabawy !
Wychowawczynie I i II grupy
EKOLOGICZNY DOMEK – Praca plastyczno – techniczna dla chętnych przedszkolaków
Potrzebne: 3 rolki po papierze toaletowym, 3 kawałki papieru do oklejenia rolek, trójkąt na dach, prostokąt na drzwi,
3 prostokąty na okna, 6 paseczków na szprosy, 6 prostokątów na okiennice.
Rolki oklejamy, wystające fragmenty zaginamy do wewnątrz rolki. Następnie wszystkie trzy rolki sklejamy ze sobą. Na wierzch naklejamy dach, drzwi i okna. Potem kolejną rolkę malujemy na brązowo lub oklejamy. Doklejamy koronę z zielonego papieru.
Naklejamy kulki z bibuły i kolorowe guziczki. Potem ustawiamy bajecznie kolorową ulicę.