Zajęcia zdalne gr IV i gr III
Temat: Ekoprzyjaciele
- Zapraszamy do porannej gimnastyki z rodzeństwem:
Zestaw ćwiczeń porannych
1. „Witamy się” – powitanie w parach, dziecko z rodzeństwem witają się : dłońmi, ramionami, stopami, kolanami, pośladkami itp.
2. „Poranek na wsi” – leżenie na brzuchu z rękami pod głową, na dźwięk tamburyna rozprostowanie rąk i uniesienie ich wraz ze złączonymi nogami nad podłogę.
3. „Koty się budzą” – klęk podparty, dolny odcinek kręgosłupa „wpychamy” mocno w podłogę, aby stał się w tym miejscu wklęsły. Głowę podnosimy. Na hasło „koci grzbiet” górny odcinek kręgosłupy „wypychamy” w górę, głowę chowamy między ramionami.
4. „Koniki” – bieg po obwodzie koła (uderzanie piętami o pośladki).
5. „Przenosimy jajka” – pozycja stojąca na obwodzie koła, podawanie woreczka lub piłki po prawej stronie, tylko prawą ręką. Powtórzenie czynności z lewą ręką i w lewą stronę.
6. „Sadzimy w polu” – pozycja stojąca w rozkroku, skłon do prawej nogi, wyprost, skłon do lewej nogi, wyprost. Ćwiczenie powtarzamy 4 razy.
7. „Zwierzęta piją wodę” – skłony do przodu z pozycji siadu skrzyżnego w kierunku rozłożonego na podłodze woreczka, tak aby dotknąć czołem podłogi.
8. „Zwierzęta do stodoły” – zabawa ruchowa, orientacyjno-porządkowa. Dzieci naśladują chód wybranych przez siebie zwierząt z wiejskiego podwórka (króliki – skaczą obunóż, krowy – czworakują, kaczki – maszerują na ugiętych nogach, konie – podnoszą wysoko nogi). Na klaśnięcie Rodzica siadają w siadzie skrzyżnym w wyznaczonym miejscu. Na dwa klaśnięcia spacerują dalej. Ćwiczenie powtarzamy 4 razy.
- Nowa moda – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.
W domu Oli oraz Ali wszyscy razem się zebrali,
aby wspólnie pogawędzić,
jak sobotę miło spędzić.
Uradzili, jedząc ciasto,
że pojadą gdzieś za miasto,
lecz z powodu tej wycieczki
do solidnej doszło sprzeczki.
– Autem! – mówi wujek Tadek.
– Na motorach! – woła dziadek.
Na to babcia: – Autobusem!
Mama: – Lepiej minibusem!
Ala z Olą grzmią donośnie,
że taksówką jest najprościej.
Tylko tata głową kiwa,
po czym nagle się odzywa:
– Samochody, autobusy,
motocykle, minibusy –
każdy z nich okropnie smrodzi,
a to naszej Ziemi szkodzi.
Po co spalin jej dokładać?
Lecz jest na to dobra rada –
pojedziemy rowerami,
bo nie trują spalinami.
Poprzez lasy, łąki, pola
pędzi Ala, za nią Ola,
mama, tata, babcia, dziadek,
a na końcu wujek Tadek.
Nowa moda jest w rodzinie
i rodzina z tego słynie,
że w sobotę się wybiera
na wycieczkę na rowerach.
Ziemia też oddychać musi,
bo inaczej się udusi.
Jakie plany miała rodzina występująca w wierszu? Ilu było członków tej rodziny? Czy potraficie ich wymienić? Jakimi środkami transportu chcieli pojechać na wycieczkę? Ile środków transportu wymienili członkowie rodziny? Dlaczego wybrali rowery? Co znaczy słowo „moda”? Co oznacza słowo „ekologiczny”?
9. „Czas dla Ziemi” – zabawa ruchowa.
Dziecko stoi pod ścianą. Na przeciwległej ścianie przyczepiony jest duży symbol kuli ziemskiej i zegar lub plansza z ilustracją zegara. R. zaprasza dziecko do zabawy: Jeśli nie dbamy o naszą planetę, jej czas się kurczy. Aby była w dobrej kondycji, a dzięki niej również wszyscy ludzie na świecie, musimy pamiętać o ekologicznych nawykach. Za chwilę wy też, w zabawie, będziecie mogli wydłużyć czas naszej symbolicznej Ziemi. Jeśli, twoim zdaniem, powiem zdanie prawdziwe – skacz raz do tyłu. Jeśli zdanie będzie fałszywe – rób dwa skoki do przodu. Propozycje zdań o tematyce ekologicznej do wypowiedzenia przez R. w zabawie:
Czyste powietrze jest potrzebne nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom. P/F
Rower nie produkuje spalin. P/F
Torebki foliowe szybko się rozkładają i nie szkodzą przyrodzie. P/F
Woda w oceanie może być brudna – to nikomu nie szkodzi. P/F
Autobus jest bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód, którym jedzie tylko jedna osoba. P/F
Filtry na kominach nie pomagają w oczyszczaniu dymu, który z nich leci. P/F
Wylewanie ścieków z fabryk do rzeki szkodzi rybom. P/F
Ludzie mogą się zatruć, jedząc ryby pływające w ściekach. P/F
Zabawa kończy się w momencie, gdy dziecku uda się dotrzeć do sylwety Ziemi zawieszonej na ścianie.
- Zapraszam do słuchania piosenki Duszki, duszki
sł D. Gellner, A. Pałac
I. Żyją w lesie małe duszki,
Które czyszczą leśne dróżki.
Mają miotły i szufelki
I do pracy zapał wielki.
Refren: Duszki, duszki
Duszki leśne
Wstają co dzień
Bardzo wcześnie
I ziewając raz po raz
zaczynają sprzątać las!
II. Piorą liście,
myją szyszki
Aż dokoła wszystko błyszczy.
Muchomorom piorą groszki
Bo te duszki to czyścioszki.
III. Gdy ktoś czasem
w lesie śmieci
Zaraz duszek za nim leci,
Zaraz siada mu na ręce
Grzecznie prosi: – Nie śmieć więcej!
- Dla grupy III praca w książce KP4 1a, 1b
- Dla gr IV praca w książce KP4 2a doskonalenie małej motoryki, ćwiczenie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
- „Jaka to liczba?” – zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową i słuchową. Rodzic przygotowuje kartki formatu A4 z zapisanymi niektórymi cyframi. Nakłada na nie kartkę z wyciętym otworem. Przesuwa otwór po kartce, która znajduje się pod spodem, a zadaniem dziecka jest odgadnąć, jaka cyfra jest na niej napisana . Gdy mu się to uda, podaje, jaką głoską zaczyna się ta cyfra, a jaką kończy.
- Zabawa „Detektyw” – proponujemy dziecku , aby zabawiło się w detektywa i znalazło w swoim otoczeniu jak najwięcej wyrazów, które w swojej nazwie zawierają głoskę np.: t. Zabawa świetnie nadaje się również do wyodrębniania głoski w nagłosie i wygłosie. Nie nudzi się dzieciom ponieważ za każdym razem szukamy innej głoski, w innej pozycji w wyrazie.
- „Sprzątanie lasu” – zabawa ruchowa z ćwiczeniem oddechu. Rozłóżmy na podłodze kawałki gazet i zaznaczmy miejsce, które będzie pełnić rolę kosza na śmieci, np. hula hop. Zaproponujmy dziecku zabawę w sprzątanie lasu. Kawałki gazet to śmieci, które należy umieścić w koszu. Można to jednak zrobić tylko na czworakach i używając oddechu. Dołączmy do zabawy i pobawmy się w „kto posprząta więcej”.
- „Ekoprzyjaciel” – zabawa manualna – dzieci z grupy IV, które odebrały książki odszukają kartę z Wyprawki 46 i wypchają kształt ekoprzyjaciela wraz z dziurkami. Przewlekają sznurowadło przez dziurki w ubraniu smoka oraz w kołach roweru.