Czy powietrze jest czyste?
Wszyscy są? Witam Was!
Zaczynamy, bo już czas!
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz, dwa, trzy!
Zapraszam na poranną gimnastykę:
Do dzisiejszych zajęć będą potrzebne:
balonik do dmuchania, zwiewne apaszki, duże figury geometryczne z papieru: prostokąt, 2 różnego koloru kwadraty, nożyczki, klej, duża kartka z napisem „NIE!”, kredki
1. Rodzic dmucha przy dziecku balonik. Dziecko obserwuje „rosnący” balonik, wyciąga wnioski i odpowiada na pytanie: „Dlaczego balonik jest duży, co znajduje się w środku?” (powietrze)
Potem rodzic wypuszcza powietrze, dziecko obserwuje „uciekające” powietrze z balonika.
2. Rozmowa z dzieckiem:
– Do czego człowiekowi potrzebne jest powietrze? (przede wszystkim do oddychania)
– Czy widzimy powietrze?
3. Zabawa ruchowa pobudzająco-hamująca „Wąchamy powietrze”.
Dziecko maszeruje lub biega zgodnie z tempem i rytmem podawanym przez rodzica. Podczas przerwy dziecko wciąga głęboko powietrze nosem i wydycha ustami, mówiąc głośno aaaaaa.
4. Słuchanie piosenki „Powietrze”:
https://www.youtube.com/watch?v=bPDLRyBvKxo
5. Rozmowa z dzieckiem:
– Dlaczego ważną sprawą jest, by powietrze było czyste? (zanieczyszczone powietrze powoduje u ludzi wiele groźnych chorób)
– Co sprawia, że powietrze bywa zanieczyszczone? (palenie w piecu węglem, drewnem, dym papierosowy, dym z palącego się ogniska, dymiące kominy hut, spaliny samochodowe…)
Wyjaśnienie słowa „SMOG”; zwrócenie uwagi, że podobne słowo to „smok”. Różni się ono tylko ostatnią głoską i literą, i znaczy coś zupełnie innego.
– W jaki sposób ludzie mogą zadbać, aby powietrze było czyste? (burza mózgów), zwrócenie uwagi, że drzewa, lasy oczyszczają powietrze.
6. Zabawa bieżna „Wiatr” z apaszkami. Na hasło: Wiatr! dziecko biega, szybko machając wyciągniętymi w bok ramionami z wirującymi apaszkami. Na hasło: Cisza! dziecko chodzi wolno z opuszczonymi ramionami.
7. Zabawa dydaktyczna „Wiatrak”. Składanie obrazka według wzoru, naklejanie na kartkę.
1 prostokąt i 2 kwadraty w innym kolorze, np. czerwony i zielony. Dziecko wykonuje kolejne czynności: złożenie kwadratów po przekątnej, rozcięcie ich po linii zagięcia; ułożenie prostokąta na kartce; ułożenie na prostokącie trójkątów.
UWAGA! Dziecko podaje nazwy figur początkowych – prostokąt, kwadraty, obserwuje zmiany powstałe po złożeniu i podaje nazwy figur, jakie powstały po złożeniu i rozcięciu, liczy figury. Składa według wzoru, nakleja na kartkę.
8. Zabawa ruchowa „Wiatraczki”.
Dziecko i rodzic spacerują przy piosence „Ziemia, to wyspa zielona”:
https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA
Na przerwę w muzyce dziecko szybko dobiera się w parę z rodzicem, stają przodem do siebie, podają skrzyżowane ręce i obracają się szybko.
Gdy melodia powróci, idą dalej osobno.
9. Zabawa paluszkowa Małgorzaty Barańskiej „Maszyna”.
„Ta maszyna, ta maszyna swoją pracę już zaczyna.
Wszystkie tłoki zaraz ruszą, bo się razem ruszać muszą”.
Dziecko siedzi naprzeciw rodzica. Stykają się otwartymi dłońmi. Jedna para dłoni jest przybliżona do ciała dziecka, a druga – rodzica. Podczas recytacji wiersza na przemian wyciągają i przybliżają do siebie ręce, starając się, aby dłonie przez cały czas były złączone. Ruchy są rytmiczne.
10. Zabawa sensoryczna „Czujemy wiatr”. Po wyjściu na zewnątrz dziecko stoi w bezruchu i skupieniu, odwrócone przodem do kierunku wiatru i stara się poczuć podmuchy wiatru na policzkach. Mówi o swoich odczuciach związanych z wiatrem.
11. Zabawa plastyczna „Nie chcemy dymu!” (dla chętnych)
Rodzic przygotowuje dużą kartkę z napisem „Nie!” i kredki. Dziecko na tej kartce rysuje różne źródła dymu, np. dymiące kominy, spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, dym papierosowy, dym z palącego się ogniska. Następnie przekreśla rysunek ukośną czerwoną linią.
Jeśli chcielibyście się pochwalić Waszymi pracami, możecie wysłać je na maila:
krystyna.jedrzejczykpsklaj@interia.pl
sobas.anetapsklaj@interia.pl (grupa I)
Życzę miłej zabawy!
Krystyna Jędrzejczyk