„Palemka”

Temat dnia: „Palemka” (29.03.2021r.)

Dzień dobry, dobry dzień
Dzień dobry – pora wstać,
Dzień dobry, słońce chce
Już z tobą w piłkę grać!

1. „Przedszkolaczek” – zabawa dla wszystkich wspaniałych przedszkolaków. Pamiętacie jak się bawiliśmy razem w przedszkolu? Posłuchajcie i zatańczcie z Rodzicami.

I. Idzie sobie przedszkolaczek

Cztery kroki w tył jak raczek.

Teraz cztery kroki w prawo,

Cztery skoki w górę żwawo.

II. Idzie sobie przedszkolaczek

Cztery kroki w tył jak raczek,

Cztery skłony na dwa boki

I do przodu cztery skoki

III. Idzie sobie przedszkolaczek

Cztery kroki w tył jak raczek.

I chodź już nie daje rady,

zrobi jeszcze dwa przysiady

  1. „Domowe porządki” – zabawa paluszkowa do wiersza M. Barańskiej. Rodzic czyta wiersz i razem ćwiczycie swoje dłonie, według instrukcji lub własnego pomysłu.

Maciek myje talerze, Dziecko wykonuje koliste ruchy zamkniętą dłonią, udając, że myje talerz – drugą, otwartą dłoń.

Michał serwetki pierze, Pociera jedną pięścią o drugą.

pranie wiesza Beata, Unosi nad głowę obie ręce i wykonuje nimi ruchy jak podczas wieszania prania.

Marcin kąty zamiata, Udaje, że trzyma miotłę obiema rękami i zamaszyście zamiata.

Marysia wyciera kurz. Udaje, że ściera szmatką kurz.

Ja nic nie robię – i już! Zaplata ręce na piersiach.

Mam nadzieję, że to ostatnie zdanie to nie o Was, kochane Kotki.

  1. „Palmy i palemki” – https://www.youtube.com/watch?v=uYXOlzQ4LgM Zapoznajcie się z krótkim filmem, a następnie odpowiedzcie na pytania: Co dzieci wykonywały na filmie?; Do czego one służą?; Po co je robimy?; Jakie one mają kolory?; Z jakich materiałów zostały wykonane?

4. „Palma Wielkanocna” – teraz Mama lub Tata przybliżą Wam tradycję związaną ze świeceniem palm. Każdego roku w niedzielę Palmową święcimy różnokolorowe palmy w kościele. Dlaczego i skąd wywodzi się ta tradycja?
Posłuchajcie:

Dawno temu, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na swoim osiołku do miasta Jerozolima, ludzie witali Go i na jego cześć machali gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, dawniej nazywaną „Kwietną” lub „Wierzbną”, gdyż gałązki wierzbowe pokryte baziami zastępowały w Polsce gałązki palmowe. Wierzbowe bazie przystrajano bukszpanem, kwiatami i kolorowymi wstążkami. Obecnie palmy, w zależności od regionu Polski wykonuje się z kolorowych suszonych kwiatów i ziół , różnobarwnych kwiatów z bibułki. Największe palmy w Polsce mają nawet kilka metrów długości (mogą sięgać aż po sufit i wyżej). Poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami, nieurodzajem. Po przyjściu z kościoła dotykano taką palmą wszystkich, a szczególnie dzieci, aby przez cały rok były zdrowe i posłuszne. Poświęconą palmę zatykano za ramę świętego obrazu lub umieszczano nad drzwiami, aby chroniła dom i jego mieszkańców przed ogniem i piorunami, i przechowywano ją do następnego roku.

5. „Wyścigi zajączków” – zabawcie się teraz z rymowanką:

Hokus-pokus, ecie-plecie, zajączkami zostaniecie. Już zajączków cały tłum skacze zwinnie: szur, szur, szur.

Zajączki na start, Rodzic wyznacza również linię mety. Na słowa: szur, szur, szur skaczcie w stronę mety.

6. „Wiosenny spacer” – podczas przechadzki obserwujcie wiosenne rośliny wykorzystywane do świątecznych dekoracji: bazie, forsycja, wiosenne kwiaty, kwitnące drzewa.

7. „Świąteczne bazie” – poświęćcie chwilę w wolnym czasie (może popołudniu) na wykonanie pracy plastycznej. Rodzice wydrukują Wam ilustrację z palmą https://www.kolorowe-obrazki.pl/wp-content/uploads/2016/05/kolorowanki-dla-dzieci-wielkanoc-wielkanocna-palma.pdf lub po prostu narysują gałązki związane kokardką. Waszym zadaniem – z niewielką pomocą dorosłych, jest wykolorowanie gałązek i kokardki. Bazie zaś możecie wykonać z dowolnych materiałów, które są dostępne w domu: wata, plastelina, biała farba, gazeta, końcówki patyczków higienicznych, a nawet popcorn. Można skorzystać z podpowiedzi na stronie https://ekodziecko.com/bazie . Myślę, że w każdym domu znajdzie się miejsce na prezentację prac plastycznych wykonanych przez Małych Artystów.

Kochane maluszki na mój adres sobas.anetapsklaj@interia.pl możecie przesyłać zdjęcia waszych prac plastycznych. Pozdrawiam!

Wychowawczyni.

Skip to content